Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

Pirms 50 gadiem Madonā dibina Grāmatu draugu biedrību

Datums: 07.02.2025 09:18
5 skatījumi
Pirms aptuveni 50 gadiem pasaulē gadā esot izdoti aptuveni 7 miljardi grāmatu, no kuriem 1,8 miljardi, tātad katra ceturtā grāmata – Padomju Savienībā. Padomju bibliotēku tīkls ar vairāk nekā 3 miljardiem fondu grāmatu apkalpoja 180 miljonus lasītāju.
    Latvijas Republika grāmatu popularitātes ziņā esot ieņēmusi vienu no pirmajām vietām PSRS – uz katru iedzīvotāju gadā vidēji tika pārdotas grāmatas par 6 rubļiem 58 kapeikām. Madonas rajonā uz to brīdi darbojās 14 sabiedriskie grāmatu izplatītāji un 2 sabiedriskie kioski, nodrošinot gandrīz 250 000 rubļu grāmatu tirdzniecības tīkla kopējo apgrozījumu gadā.
    Pie šādiem rādītājiem radās nepieciešamība dibināt vienotu grāmatu draugu organizāciju, kuras uzdevums būtu vēl vairāk sekmēt grāmatu izdošanu un bibliotēku darbu, propagandēt grāmatas, vēl efektīvāk izmantot literatūru darbaļaužu komunistiskajā audzināšanā. Tādējādi 1974.gada 3.oktobrī Maskavā tika dibināta Vissavienības brīvprātīgā grāmatu draugu biedrība, savukārt jau nākamā gada sākumā – 1975.gada janvārī – grāmatu draugu biedrība sāka darboties arī Madonas rajonā. Pirmā biedrības pirmorganizācija ar 17 biedriem tika izveidota 15.janvārī Madonas grāmatnīcā.
   Madonas Grāmatu draugu biedrības oficiālā dibināšanas konference notika 1975.gada februāra sākumā rajona centrālajā bibliotēkā, par biedrības priekšsēdētāju vienbalsīgi ievēlēja LKP rajona komitejas instruktoru Jāni Grozu. Par biedrības biedru varēja kļūt jebkurš PSRS pilsonis – strādnieki, kolhoznieki, inteliģences pārstāvji, skolu audzēkņi. Iestāšanās nauda bija 30 kapeikas, biedra nauda – 1 rublis gadā. Par kolektīviem biedriem varēja kļūt valsts uzņēmumi, iestādes, skolas, kooperatīvās un sabiedriskās organizācijas, kā arī radošo darbinieku savienības.
    Lielākās Grāmatu draugu biedrības pirmorganizācijas Madonas rajonā darbojās Madonas 1.vidusskolā, Ērgļu un Lubānas vidusskolās, kombinētās lopbarības rūpnīcā un komunistiskās partijas rajona komitejā. Pirmorganizāciju biedriem, veicot grāmatu izplatīšanu un pārdošanu, bija iespēja pašiem iegādāties grūtāk pieejamās jaunākās grāmatas.
    Līdzās pirmorganizācijām skolās tika dibinātas arī biedrības jaunatnes sekcijas, lai popularizētu grāmatu lasīšanu jauniešu vidū. Pirmā jaunatnes sekcija mūsu rajonā izveidota Madonas 1.vidusskolā 1977.gadā. Līdz 1980.gadu vidum Madonas rajonā bija nodibinātas 35 Grāmatu draugu biedrības pirmorganizācijas skolās, iestādēs un uzņēmumos.
    Svarīgs biedrības uzdevums bija lasītāju konferenču, literāro vakaru, tikšanos rīkošana ar dzejniekiem, rakstniekiem, māksliniekiem, partijas, valsts un sabiedriskajiem darbiniekiem, darba varoņiem, ražošanas novatoriem, zinātniekiem, žurnālistiem.
    Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas, izzūdot grāmatu deficītam, apsīka arī Latvijas Grāmatu draugu biedrības darbība. Tomēr 1997.gada 3.novembrī Madonā tika nodibināta patstāvīga sabiedriskā organizācija – Madonas Grāmatu draugu biedrība. Tās vadību uzņēmās Beāte Ozoliņa, kura jau padomju laikā bija darbojusies biedrībā kā Madonas rajona organizācijas atbildīgā sekretāre, Rīgā iepērkot un Madonas rajonā izplatot grāmatas. Jaunās biedrības mērķi bija popularizēt grāmatu kā kultūrvēsturisku vērtību, izplatīt un saglabāt grāmatu, kā arī veicināt grāmatu pasaules bagātību izzināšanu. Biedrība joprojām darbojas, organizējot dažādus pasākumus – jaunu grāmatu atvēršanas svētkus, tikšanās ar autoriem, dzejas dienas, prozas lasījumus, piemiņas un atceres dienas novada dzejniekiem un rakstniekiem, Baltā galdauta svētkus, senioru svētkus un citus pasākumus. Ar biedrības gādību Madonā tika aizsāka Poruka ielas svētku svinēšana un Lāčplēša dienas atzīmēšana Poruka ielā.
Gunta STRODE-KRASTIŅA vēsturniece